modrzew-bannero

KONTAKT

Pracownia i punkt sprzedaży:

Kraków, ul. Powstańców 62

tel.: ( 12) 681-12- 51

tel. kom: 601- 22 07 39

email: krakow@modrzew.pl

KONSERWACJA DREWNA

Pielęgnacja drewna – jakie środki i preparaty wybrać?

Drewno to wspaniały i szlachetny materiał, który doskonale sprawdza się i prezentuje w klasycznym, jak i nowoczesnym wnętrzu. Jak go właściwie pielęgnować, by zachował doskonały wygląd i swoje właściwości przez długie lata? Jakie środki do pielęgnacji drewna stosować ?

Zanim przejdziemy do tematu pielęgnacji drewna, warto wspomnieć o właściwościach tego materiału. Drewno jest materiałem higroskopijnym ( pobiera parę wodną z otoczenia i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza rośnie lub oddaje i kurczy się, gdy wilgotność powietrza spada). Dlatego też drewniane elementy, konstrukcje wewnątrz budynku np. schody, najlepiej czyścić z minimalnym użyciem wody i unikać intensywnego namaczania.

Skuteczna konserwacja drewna

Żeby drewniane elementy służyły na długie lata, należy je dobrze zakonserwować. Najlepszymi środkami do konserwacji drewna jest lakier, olej lub wosk. Jeśli podłoże drewniane było lakierowane, a zabrudzenia zatrzymały się właśnie na tej warstwie, wówczas pomóc może sprawdzona metoda ?zabrudzone miejsce należy oczyścić papierem ściernym, a następnie całość ponownie zakonserwować lakierem do drewna. Jest to bardziej czasochłonne zadanie, ale to jednocześnie najlepszy sposób na konserwację drewna.

Pielęgnacja drewna na zewnątrz

Drewno użytkowane na zewnątrz (balustrady, tarasy, siedziska itp.), też należy odpowiednio pielęgnować. Zewnętrzne elementy drewniane wykonuje się najczęściej z twardego drewna egzotycznego (np. sapeli, iroko, bangkirai, merbau). Nawet tak odporne i wytrzymałe odmiany narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych (woda, słońce, śnieg). Bieżąca pielęgnacja drewnianych elementów zewnętrznych polega na odkurzaniu i przecieraniu zanieczyszczeń czystą wodą z dodatkiem mydła i olejowaniu w zależności od potrzeb. Latem w czasie wysokich temperatur olejowanie przeprowadzamy nawet co 2 tygodnie.

Najważniejszą zasadą jest, aby do czyszczenia drewnianych elementów nie stosować detergentów lub rozpuszczalników. ZMYWAJĄ ONE OLEJ, KTÓRY STANOWI WARSTWĘ OCHRONNĄ.